Race Results

Select a Year from the tabs below



Elapsed TimeHandicapElapsed TimeCorrected Time
Line HonoursSpirit
(Jason Gard)
2d 19h 30m 43s67h 30m 43s
Racing Monohull (IRC)
1st on HandicapWalk on the Wild Side
(Garth Curran)
1.3033d 2h 31m 30s4d 1h 6m 22s
2nd on HandicapAntipodes
(Chas Jacobsen)
1.3872d 23h 11m 59s4d 2h 45m 14s
3rd on HandicapSue Sea
(Brian Todd)
1.2423d 16h 19m 10s4d 13h 41m 34s
Premier Cruising Multihull
1st on HandicapSpirit
(Jason Gard)
0.9552d 19h 30m 43s2d 16h 28m 26s
2nd on HandicapFreedom Express
(Ross McCombe)
0.7853d 16h 14m 25s2d 21h 16m 7s
3rd on HandicapTakitimu
(John Nicolson)
0.5205d 22h 11m 10s3d 1h 56m 12s
4th on HandicapVitamin B
(Steve Windspear)
0.7654d 18h 2m 13s3d 15h 14m 18s
Eviota
(Derek Shields)
0.67510 Sep 04:31Rally
Ia Orana
(David Wright)
0.66010 Sep 23:14Rally
Wings Won
(Peter Charles)
0.69510 Sep 03:32Rally
Premier Cruising Monohull
1st on HandicapChurchkey
(Michael Skinner)
0.7405d 4h 45m 20s3d 20h 19m 9s
2nd on HandicapWallop
(Marcus Ilton)
0.9704d 6h 38m 15s4d 3h 33m 30s
3rd on HandicapLiquidity II
(Greg Dix)
0.9104d 17h 10m 1s4d 6h 58m 55s
4th on HandicapBalladier II
(Phil Campbell)
0.7206d 2h 6m 30s4d 9h 11m 53s
5th on HandicapCandella
(Hakan Norberg)
0.8405d 9h 0m 36s4d 12h 22m 6s
6th on HandicapEagle Spirit
(David Montgomery)
0.9555d 2h 28m 11s4d 20h 57m 31s
Wind Witch
(Robert Bailey)
0.880Retired
Pandora
(Rick Setter)
0.760Retired
Our Philosophy
(Glen Stanford)
0.76011 Sep 00:51Rally
Leprena
(Peter Fewings)
0.85011 Sep 02:19Rally
Grey Dawn
(Tony Waldron)
0.95010 Sep 00:29Rally
Finally
(Neville Gill)
0.9709 Sep 18:28Rally
Boussole
(Louise Becker)
0.78011 Sep 09:27Rally
Anastasia
(Peter Bravos)
0.90010 Sep 04:35Rally
Commodore's TrophyBalladier II
(Phil Campbell)
'Best presented yacht'
Rally TrophyBoussole
(Louise Becker)
'All girl crew'


Elapsed TimeCorrected Time
Division 1 Racing Monohull (IRC)
Line HonoursAntipodes61:02:55NEW RECORD
1st on HandicapGameset77:19:3981:44:07
2nd on HandicapAustralian Maid71:43:3284:08:03
3rd on HandicapAntipodes61:02:5584:51:27
Even Karma79:38:4486:15:22
Division 2 Premier Cruising Multihull
Line HonoursNautilus Darwin65:09:48
1st on HandicapNautilus Darwin65:09:4859:19:16
2nd on HandicapFreedom Express74:54:5458:48:30
3rd on HandicapWings Won104:09:3074:59:38
Division 3 Premier Cruising Monohull
Line HonoursWallop84:08:01
1st on HandicapWallop84:08:0178:14:39
2nd on HandicapLuna100:51:5480:41:31
3rd on HandicapJupiter Express109:01:0382:51:12
Escondido101:48:4583:29:11
Madame Lau100:40:2083:33:29
Anastasia100:13:5488:12:14
Balladier129:45:3188:14:09
Sea Jay125:35:0095:26:36
Division 4 Rally (motor assisted)
Sotalia102:00:36
Nanok119:20:01
Forgiveness133:20:01
Byzance
1st Over the Start Line Division 1Antipodes
1st Over the Start Line Division 2Nautilus Darwin
1st Over the Start Line Division 3Luna
Commodore TrophyForgiveness


Line HonoursAustralian Maid
Racing Monohull (IRC) Division
1st on HandicapAustralian MaidElapsed Time

69.95
Corrected Time

82.06
2nd on HandicapGame Set78.0683.45
3rd on HandicapEven Karma78.2985.26
Racing Multihull Division
1st on HandicapSecond Innings96.2376.98
2nd on HandicapCattitude97.7980.19
3rd on Handicap-
Racing Cruising Monohull Division
1st on HandicapLiquidity II101.1491.03
2nd on HandicapJupiter Express120.6491.69
3rd on HandicapMaggie Drum120.78102.66
Rally Division
Albatross II98.33-
Eye Spy DJ84.81-
Ezylivin117.40-
Madame Lau111.80-
Magia141.43-
Magnetic Attraction95.95-
Sirocco Of Oz86.80-
1st Over the Start Line (IRC)
Even Karma
1st Over the Start Line (Other Divisions)Jupiter Express
Rally TrophyEye Spy DJ
Commodore TrophyCattitude


Line HonoursAustralian Maid
Racing Monohull (IRC) Division
1st on HandicapAustralian MaidElapsed Time

68.62
Corrected Time

80.98
2nd on HandicapGame Set78.4583.79
3rd on HandicapEven Karma80.6287.88
Racing Multihull Division
1st on Handicap-
2nd on Handicap-
3rd on Handicap-
Racing Cruising Monohull Division
1st on HandicapPandora127.4286.00
2nd on Handicap-
3rd on Handicap-
Rally Division
Cattilac 181.10-
St. Jacob117.17-
Casper118.35-
Forty Two130.98-
To Free Spirit178.50-
1st Over the Start LineGame Set
Rally TrophyCattilac 1
Commodore TrophyPandora


Line HonoursFantasia57:37hr
Special Line Honours – Racing MonohullWalk on the Wildside64:05hr NEW RECORD
Racing Multihull Division
1st on HandicapFantasiaElapsed Time

57:37
Corrected Time

47.362
2nd on HandicapBreakaway VI79:1749.593
3rd on HandicapKuching83:0753.199
Freedom Express68:1753.671
Racing Monohull (IRC) Division
1st on HandicapGame Set74:3780.076
2nd on HandicapAustralian Maid68:3081.323
3rd on HandicapXscape73:5983.322
Even Karma75:4884.520
Walk on the Wildside64:0584.854
Raucous87:1391.674
Sue Sea73:4292.353
Racing Cruising Monohull Division
1st on HandicapKind of Blue88:2275.999
2nd on HandicapMaralinga106:5985.484
3rd on HandicapShady Lady116:4091.124
Pandora111:1391.201
Solace III120:5391.873
Rally Division
Parlay
Scot Free II
Wicked
1st Over the Start LineWalk on the Wildside
Rally TrophyWicked
Commodore TrophyRaucous


YachtElapsed TimeCorrected time 
Boussle98:0870:392nd on handicap Monohull
Cattitude85:4959:11 
Chaconne98:1064:181st on handicap Monohull
Cruise Missile56:2853:56Line honours 1st on handicap Multihull
Freedom Express63:3255:433rd on handicap Multihull
IA Orana85:4759:11 
Kishka73:2256:03 
Maralinga117:4975:243rd on handicap Monohull
MarrawudiRally Rally trophy
MeomeoaRally Best presented boat
Pandora116:5378:541st across start line
Papillon III80:1366:01 
Sanuk II65:2755:182nd on handicap Multihull


MULTIHULL Division   
YachtHandicapElapsed TimeCorrected Time
Mai Tai (Colin Wilesmith)
FIRST
.835072.023264.5144
Lightfoot (Graham Shaw)
SECOND
.735095.414470.1295
Cruise Missile (Wayne Huxley)
THIRD
1.100072.223274.4552
7609 (Chris Wieshaupt).785095.236874.7696
Kishka (Mike Butler).813596.916878.1400
MONOHULL
Jasmin (Michael O'Keefe).7250100.692073.008
Maralinga (John Jordan).6500118.536477.0996
Pandora (Rick Setter).6700120.3648 


MULTIHULL RACINGPlacings
ACTH/Cap
Kishka0.77221
Cruise Missile112
MONOHULL RACING
Jasmin0.72531
Marjani0.62982
Lothlorien0.66973
Balladier0.66994
Marrawudi0.668115
Cloudy Bay0.72556
Hepzibah0.718107
Maralinga0.671128
Sea Fox 110.99829
Malaika0.853610
Serenity 2 0.981411
Helsal 111.655112
Enigma0.674dnf
Diva0.725dnf
Warna Carina0.613dnf


At precisely 1100 hours on the 21st July 2007 HMAS Albany started the five yachts on the restart of this classic blue water race.

Wayne Huxley’s 15 metre Schionning catamaran had vowed to shatter the 52 hour and 20 minute race record established by John Punch’s Zuma in the nineties but instead his Screecher disintegrated into the Banda Sea and he had to settle for line honours instead.

The other yachts, Mike Butler’s Kishka another 13.5 metre Schionning, Michael O.Keefe’s Jasmin, a Savage 12.2, Garry Clayden’s Enigma an Adam’s 11.2, Jim Grierson’s Lothlorien an Adam’s 12.5 all sailed into Ambon after a “very exciting trip”.

They were “overwhelmed” with hospitality and all pledged to be at the start line for the 2008 race.

Cruise Missile won the duel honours in the inaugural DBCYA Darwin to Ambon Yacht Race Multihull division.

Kishka was second in the multi hull division. Enigma was first across the line in the mono hull division and also took out first place on handicap. Lothlorien was second, Jasmin third.

The yachts enjoyed champagne sailing conditions with consistent 15 to 25 knot winds with seas from 2 to 4 metres.

The yacht race has been a great success with the co-operation of the Indonesian Government, especially the Governing body of Officials in Ambon,  and the Northern Territory Government supporting the race with sponsorship.

The Dinah Beach Cruising Yacht Association wishes to thank the Governments of Indonesia and the Northern Territory for helping to resurrect one of the truly great blue water races.